Najpierw psychotesty – wózki widłowe po licencji.

Chociaż przejście badań psychologicznych przed uzyskaniem licencji na prowadzenie wózków widłowych nie jest obowiązkowe, to coraz częściej można spotkać sytuacje, w których to sam pracodawca lub lekarz medycyny pracy podejmą odpowiednią decyzję o skierowaniu pracownika na testy profilaktyczne.

Na czym polega diagnoza psychologiczna?

Zdolność do wykonywania pracy zawodowej jest określana przez psychotesty, wózki widłowe są wykorzystywane w warunkach intensywnego stresu oraz niesprzyjającym komfortowi psychicznemu, wobec czego coraz bardziej pożądana jest konsultacja z psychologiem – czy osoba, która odbyła kurs, jest w stanie wykonywać swoje codzienne obowiązki bez żadnego ryzyka. Czas trwania badania jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wieku czy ogólnego samopoczucia, może trwać do 2 godzin. Wynik testu określa temperament operatora, odporność na stres oraz czynniki osobowościowe.

Badania te nie wymagają wcześniejszego przygotowania, należy tylko umówić się w poradni i przyjść na spotkanie w pełni wypoczętym, wyspanym oraz bez kontaktu ze środkami psychoaktywnymi przynajmniej przed wyznaczonym dniem.

Zaliczone psychotesty, wózki widłowe w każdej pracy

Ciężko jest nie przejść pozytywnie testów psychologicznych na wózki widłowe, najczęstszą przyczyną jest zmęczenie oraz stres. Istnieje możliwość wielokrotnego powtarzania badań, a wynik negatywny może zadziałać mobilizująco na pracownika. Zmiana pracodawcy nie jest równoznaczna z koniecznością powtórzenia diagnozy, gdyż decyduję o tym lekarz medycyny pracy oraz pracodawca. Chociaż wynik jest ważny przez określony czas, to właśnie oni mogą zadecydować o szybszym powtórzeniu badania – najczęściej na koszt pracodawcy przy pobraniu faktury.

Warto zaznaczyć, że wyniki to tylko opis konsultacji, a nie pełne orzeczenie. Stanowi ono tylko jeden z wielu czynników, które wpływają na ostateczną decyzję lekarza przy wydawaniu licencji lub pracodawcy przy podejmowaniu decyzji o zawarciu umowy.