Polskie szkoły na świecie – jak wygląda edukacja rodaków poza granicami państwa?

Coraz częściej spotykamy się z trendem emigracji Polaków za granice naszego kraju. Dzieje się tak oczywiście z bardzo różnych przyczyn. Począwszy od gonitwy za karierą, po okazję na połączenie się ze swoją dawno nie widzianą rodziną, aż w końcu poszukiwanie przygód i szansę na znalezienie się w lepszej sytuacji społecznej i materialnej. Wyjeżdżając za granicę i zabierając ze sobą swoje dzieci, musimy być świadomi także tego, że staniemy wówczas na drodze jego dotychczasowej edukacji. Nie warto zatem, zmieniając miejsce zamieszkania na kraj obcojęzyczny, od razu wprowadzać nasze dziecko w obcojęzyczną szkołę i środowisko.

Na jakich warunkach możesz zapisać swoje dziecko do szkoły za granicą?

To, czy Twoje dziecko zostanie przyjęte do danej placówki oświatowej za granicą regulują wewnętrzne przepisy, ustalane od górnie dla każdego kraju. O zasadach tych warto dowiedzieć się nieco wcześniej, jeszcze przed ostatecznym wyjazdem, na przykład w ambasadzie danego państwa. Po otrzymaniu odpowiednich wskazówek, wystarczy:

• zarejestrować się w ratuszu lub urzędzie do spraw emigrantów,
  • ustalić, do której szkoły ma uczęszczać Twoje dziecko, na przykład szkołę europejską lub polską przy jakiejś placówce dyplomatycznej,
  • przygotuj potrzebne dokumenty w postaci metryki urodzenia dziecka, przedłuż dokument tożsamości, podaj informację o adresie zamieszkania, dodaj świadectwo szkolne dziecka oraz wszystkie dodatkowe informacje dotyczące jego osiągnięć i nauki pozaszkolnej.

Forum szkół za granicą

Zauważa się również rosnącą ilość osób, które udzielają się na zróżnicowanych forach i portalach dla Polonii za granicą. Dzięki temu, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na przeprowadzkę poza granice państwa, pytań i wątpliwości pojawia się coraz więcej. Doskonale, że możemy o nich porozmawiać z osobami tak samo zainteresowani.

Wyprowadzka poza granice swojego państwa to zawsze dość duży krok dla całej rodziny. Warto zatem, przed podjęciem ostatecznej decyzji, dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw takiej decyzji!