Rola biblioteki szkolnej

Kiedyś uczniowie spędzali mnóstwo czasu w bibliotece szkolnej, niestety dziś coraz rzadziej do niej zaglądają. Wszyscy żyjemy w zaawansowanym technologicznie świecie opartym na informacjach. Postęp technologiczny umożliwił dostęp do informacji jednym kliknięciem palca. Czy te gadżety mogą naprawdę przyćmić zalety konwencjonalnych metod? Studia podyplomowe bibliotekoznawstwo pokazują, jak zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do czytania książek.

Zadania współczesnej biblioteki

Biblioteka szkolna jest integralnym elementem systemu szkolnictwa. Można w niej wspaniale spędzić czas wolny. Badania pokazują, że regularne wizyty w bibliotece mają pozytywny wpływ na wyniki w nauce. Jeśli jedynym celem jest łatwe zdobycie informacji, nie nie przebije dobrze wyposażonej biblioteki. Dzieci żyją w dynamicznym świecie. Mogą czuć się w nim zagubione od nadmiaru wiedzy. Klasyczne podręczniki nie wystarczą, by zgłębić wiedzę na damy temat. Biblioteki dostarczają uczniom cennych materiałów uzupełniających, niezbędnych do pisania referatów i wykonania projektów.

Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę z zakresu literatury, czytelnictwa, czy informacji naukowej, zapisz się na studia podyplomowe bibliotekoznawstwo. Udowodniono, że czytanie książek poprawia koncentrację i rozwija wyobraźnię. W bibliotece jest cicho i spokojnie, można tutaj o wiele łatwiej się skupić niż w domu. Ponadto ułatwia przyswojenie różnych umiejętności. Wspiera też rozwój osobowości. Zachęca do kreatywności oraz krytycznego i analitycznego myślenia.

Działania w bibliotece szkolnej

Jeśli lubisz pracować z dziećmi i nastolatkami, studia podyplomowe bibliotekoznawstwo są właśnie dla Ciebie. Wizyty w bibliotece pozwalają przyswoić prawidłowe techniki uczenia się. Poszerzają horyzonty i zachęcają do pogłębiania wiedzy. Obecność bibliotekarza może być wyjątkowo pomocna. Ma szeroką wiedzę i wie, które książki mogą się spodobać czytelnikom.

Może ich też właściwie nakierować i pomóc w znalezieniu odpowiednich materiałów. Pokaże, z których źródeł korzystać, by napisać referat lub przygotować prezentację. Warto podkreślić, że nowoczesne biblioteki korzystają z rozwiązań technologicznych.