Serial „Szkoła” – prawda czy artystyczna kreacja reżysera

Współczesna telewizja stanowi doskonały zbiór zróżnicowanych programów, dzięki którym możemy bardzo łatwo i skutecznie podejrzeć pracę niektórych środowisk społecznych. Oglądając zachowania określonych grup zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych, stajemy się świadkami często skrajnych zachowań. Dla niektórych widzów ogrom seriali paradokumentalnych, bo o takich pozycjach z programu TV tu mowa, stanowi nie tylko element edukacyjny, ale również rozrywkowy. Jednym z takich seriali jest „Szkoła”. Dla niektórych seans obowiązkowy, dla innych parodia współczesnych placówek oświatowych. Jakie jest Twoje zdanie?

Wspomniany serial paradokumentalny opowiada o życiu uczniów, nauczycieli oraz pracowników w wymyślonych na potrzeby programu gimnazjum oraz liceum w Krakowie. Serial gromadzi ogromną widownię.

Wielbiciele

Pomimo wielu głosów krytyki, serial „Szkoła” nie schodzi z ramówki jednego z czołowych programów telewizyjnych. Co więcej, powstają nowe odcinki, co jednoznacznie wiąże się
z rosnącym zaangażowaniem ze strony widzów. Badania wskazują, że najczęściej program ten ogląda dzieci i młodzież, które z pewnością szukają w swoim ulubionym serialu elementów fabularnych. Nie można niestety zgodnie stwierdzić, że jest to serial w 100% tworzony na podstawie prawdziwych wydarzeń.

Krytycy

Głosów krytyki jeśli chodzi o opisywany serial, jest niestety bardzo dużo. Zarówno jeśli chodzi o, często nieodpowiedni, scenariusz, jak również kłamliwy obraz rzeczywistości polskiej szkoły. Nawet sami zainteresowani, a więc gimnazjalna i licealna młodzież, zgodnie twierdzi, że niektóre sceny są mocno przesadzone, a relacje panujące w zaprezentowanych szkołach często przypomniają bardziej amerykański „high school” z serialów obyczajowych dla młodzieży. Negatywnych opinii nie darują sobie również sami rodzice, dla których sytuacje zaprezentowane w serialu, często spędzają sen z powiek.

Jaka jest Twoja opinia?

/zdjęcie: TVN/