Sześciolatek do szkoły – za czy przeciw?

Jeszcze jakiś czas temu wszystkie dzieci, które rocznikiem osiągnęły wiek siedmiu lat, miały za zadanie pójść do szkoły. Niedawno jednak weszła w życie reforma, która wprowadziła obowiązek edukacji w pierwszej klasie szkoły podstawowej dla wszystkich młodszych, sześcioletnich, dzieci. W ubiegłym roku ponownie zmodyfikowano te przepisy i wszystkim rodzicom dano możliwość wyboru czy ich dziecko wyraża chęć i jest gotowe na edukację w szkole wcześniej, jako sześciolatek, czy też nie i uda się do niej normalnie, kończąc siedem lat. Dodatkowo, każdy rodzic, wyrażając chęć wcześniejszego rozpoczęcia edukacji, może uzyskać zaświadczenie o odpowiednich kompetencjach dziecka niemal w każdej poradni psychologiczno–pedagogicznej.

Sześć lat i już do szkoły?

Nie bez przyczyny reforma nakazująca obowiązek szkolny dla każdego malucha, który ukończył sześć lat, została tak szybko zniesiona. Już dawno temu trafnie dowiedziono, że idealny wiek do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, to siedem lat. Dziecko jest wówczas w pełni przygotowane do rozwijania kompetencji w postaci nauki czytania i pisania, jego proces kształtowania się mowy powinien być wówczas całkowicie zakończony, a dojrzałość emocjonalna umożliwiać przebywanie poza domem w zupełnie innym środowisku, nawet kilka godzin dziennie.

Oczywiście, każdy sześciolatek jest inny. Jeden doskonale da sobie radę na wszelkiego rodzaju testach i sprawdzianach przeznaczonych dla pierwszoklasistów. Często zdarza się jedna tak, że tak młody uczeń nie nada się do pójścia do szkoły, bo nie nabył do tej pory podstawowych umiejętności społecznych, jest nieśmiały i zwyczajnie niedojrzały.

Na co dłużej czekać?

Inne głosy, które były zdecydowanie na tak w dyskusji o wcześniejszym rozpoczęciu edukacji przez najmłodszych, zgodnie twierdzą, że jeden rok w edukacji maluchów nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Dla tych specjalistów i rodziców bowiem, którzy są przekonani o dojrzałości i wiedzy swojego podopiecznego, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia wcześniejszej edukacji. Z badań wynika, że obecnie, zdecydowana większość dzieci dojrzewa o wiele szybciej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, a co za tym idzie są gotowi do nabywania umiejętności szkolnych o wiele wcześniej.

Tak więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej tego, czy warto posłać swoje dziecko do szkoły wcześniej, czy poczekać aż do momentu osiągnięcia wieku siedmiu lat. To całkowicie indywidualna decyzja, która powinna być podejmowana przez rodziców, jednak zawsze w porozumieniu ze swoim dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *