Togi na absolutorium – skąd się wzięła ta tradycja?

Toga – stara tradycja respektowana po dziś dzień

Każdy student marzy o dniu, w którym przyjdzie moment założenia togi, czyli odświętnego stroju, który absolwenci uczelni wyższych przywdziewają podczas absolutorium. Jeżeli jesteś jednym z nich, na pewno też nie możesz doczekać się tej chwili i nie zwracasz uwagi na to, jaka będzie cena wypożyczenia czy kupna tego stroju. Czy jednak wiesz skąd wzięła się tradycja zakładania togi podczas tego wydarzenia? Opowiemy o tym poniżej.

Togi – ściśle związane z klerem

Jak można się spodziewać w poprzednich wiekach, uczniowie i studenci byli ściśle związani z kościołem. Czy zatem toga wśród studentów, to pomysł księży? Historyczne pisma donoszą, że pomysł ten jest nader trafny. Pierwsze togi pojawiły się już w XII wieku.

Co oznacza toga na absolutorium?

Pojawienie się togi na absolutorium oznacza jeden z najważniejszych dni w życiu studenta. Jest wyróżniony, tak samo, jak wyróżnieni byli studenci kończący naukę kilka wieków temu. Nauka i studiowanie były bowiem przywilejem, do którego dostęp mieli nieliczni. Zobacz więcej na https://birettoga.pl/oferta/togi/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *