Chusta Klanza, czyli doskonała zabawa!

Chusta Klanza, czyli doskonała zabawa!

Zabawy integracyjne są tak popularne jak kawa czy herbata. Świetnie sprawdzają się w każdej grupie wiekowej i w każdym miejscu. Do wielu z nich używa się prostych ogólnodostępnych przedmiotów, a do innych specjalnych zabawek. Należą do nich m.in. chusty Klanza, które są podstawowym wyposażeniem do zajęć na koloniach i półkoloniach oraz w szkołach czy przedszkolach. Niżej opowiadamy o kilku najpopularniejszych zabawach z Klanzą.

Kolorowe zamiany i Kogo nie ma?

Pierwszymi zabawami z chustą animacyjną jest zamienianie się miejscami osób, które siedząc na podłodze trzymają ten sam kolor. Po komendzie prowadzącego, wypowiadając swoje imię, zamieniają się miejscami.

Kogo nie ma?, czyli zabawa, w której prowadzący wydaje komendę, by wszyscy zamknęli oczy. Przechodząc za okręgiem, dotykiem wskazuje osobę, która chowa się pod chustę. Później pozostali uczestnicy otwierają oczy i zgadują kogo nie ma.

Piłeczka, woda i sztorm

Chusta Klanza ma specjalny otwór na środku, co sprawiło, że jedną z bardzo popularnych zabawa jest równomiernie podnoszenie i opuszczanie chusty tak, by niewielka piłeczka, tocząc się po okręgu, wpadła do otworu.

Woda to zabawa polegająca na ustawieniu na środku chusty miski z wodą i przeniesieniu jej w taki sposób, by nic się nie wylało.

Sztorm jest zabawą, w której na chustę prowadzący wrzuca sporo niewielkich przedmiotów, a zadaniem uczestników jest takie wachlowanie chustą, by nic nie wypadło.

Gdzie używa się chust animacyjnych?

Klanza (Wrocław) często jest używana na imprezach np. urodzinach, w szkołach oraz koloniach i półkoloniach. Chusta Klanza jest też dobrym wyborem do zabaw integracyjno-ruchowych w tych miejscach, w których dzieci jest więcej i nie wszystkie się znają. Dodatkowo chusty sprawdzają się na wieczorkach integracyjnych na różnego typu wyjazdach np. tzw. zielonych szkołach.

Gdzie można kupić Klanzę? Chusty tego typu są dostępne w każdej księgarni i sklepie internetowym z zabawkami edukacyjnymi. Chusty mają różne wymiary i czasami kolory. Używa się ich też w Salach Doświadczania Świata, czyli miejscach integracji sensorycznej.