Jak wybrać wyższą uczelnię?

Wiele uczniów, kończąc szkołę średnią, ma dylemat: jaką uczelnię wybrać? Sprawa nie jest prosta, ponieważ w każdym dużym mieście jest wiele uczelni, różniących się kierunkami, co wynika z profilu danej uczelni. Z tego względu mamy uczelnie techniczne (Politechniki) czy też uczelnie specjalizujące się w kierunkach humanistycznych. W tym artykule podpowiemy, czym się kierować przy wyborze studiów.

Lista uniwersytetów

Wybór uczelni to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ ukończenie konkretnego kierunku determinuje późniejszą karierę zawodową (lecz nie jest to do końca prawda). Zanim zdecydujemy się na konkretną uczelnię np. wsuniterra, to warto najpierw zrobić sobie listę uczelni i zrobić porządny tzw. research.

Zapoznanie się z ofertą poszczególnych uczelni najbliżej miejsca zamieszkania, a także tych uczelni znajdujących się w innych miastach ułatwi wybór. Warto przy wyborze kierunków wziąć pod uwagę zjawiska na rynku pracy. Z pewnością wybór branży, gdzie panuje niedobór pracowników lub silne zapotrzebowanie będzie dobrym kierunkiem. Kształcenie się w obszarze, gdzie panuje przesyt specjalistów, może spowodować trudności ze znalezieniem pracy.

Tryb studiów

Wiele uczelni zarówno publicznych, jak i prywatnych umożliwia studiowanie w dwóch trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym. Każda forma edukacji w tym przypadku ma swojego plusy i minusy. Z pewnością studia stacjonarne pozwolą zdobyć większą wiedzę i poczuć tzw. studenckie życie. Wybór studiów niestacjonarnych np. na uczelni wsuniterra pozwoli znaleźć dorywczą pracę podczas edukacji wyższej. Oprócz tego, na studia niestacjonarne decyduje się wiele osób, które już podjęły jedne studia w trybie dziennym i szukają kolejnego kierunku.

Lokalizacja uczelni

Studiowanie wiąże się z pewną samodzielnością życiową. Wybór uczelni daleko od domu rodzinnego z pewnością pozytywnie wpłynie na większą samodzielność, lecz może także generować większe koszty życia. Dlatego coraz więcej studentów patrzy na lokalizację uczelni, wynajmując mieszkanie blisko wydziału.